Wydanie towarów na skutek oszustwa nie podlega VAT
Dostawa towarów do miejsca, w którym zostały na skutek oszustwa skradzione, nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT, ponieważ nie doszło do przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 19 września 2023 r. (I SA/Wr 84/23).
Spółka dostarczyła towary do belgijskiej firmy X (dostawa do magazynu położonego we Francji). W związku tym wystawiła faktury na podmiot X dokumentujące transakcje WDT opodatkowane co do zasady zerową stawką VAT. Należność nie została jednak zapłacona przez X, ponieważ pod faktycznego klienta podszył się oszust. Mimo otrzymania faktur spółka X nie przyjęła ich i nie zapłaciła należności. W ocenie podatnika doszło do oszustwa. W opisanym stanie faktycznym w ogóle nie doszło zatem ani do WDT, ani do żadnej innej czynności podlegającej opodatkowaniu VAT. W ocenie spółki prawidłowym sposobem eliminacji z obrotu prawnego faktur, które nie odzwierciedlają rzeczywistych zdarzeń gospodarczych, jest ich skorygowanie „do zera” i doręczenie tak skorygowanych faktur kontrahentowi X niezależnie od tego, że ten odmówił przyjęcia faktur pierwotnych.
Dyrektor KIS uznał to stanowisko za nieprawidłowe (0114-KDIP1-2.4012.460.2022.1.JO). W jego ocenie została zrealizowana dostawa towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT na rzecz podmiotu innego niż ten, na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta